گچ گیپتون در گچکاری (بتوگیپس)

گچ گیپتون در گچکاری (بتو گیبس) مناسب گچکاری بر روی سقف بتن رابیتس و فوم یونولیت است

گچ گیپتون چیست ؟
گچ گیپتون یک گچ ساختمانی با زمان گیرش اولیه و ثانویه بالا نسبت به گچ عادی است. به علت چسبندگی بالا گچچ گیپتون در گچکاری بر روی سطح صاف و به شکل دو لایه بر روی سطح گچکاری شده مورد انتخاب واقع می شود. اینن گچ پس از پخته شدن در کوره با افزودنی های خاصی ترکیب شده که این گچ را برای گچکاری بر دیوار بتنی آماده می ­کند. در ضمن از این محصول به عنوان فوم گیپس جهت گچکاری روی فوم یونولیت هم استفاده می کنند.

پوشاندن سطح بتنی با گچ ساختمانی عادی شدنی نیست چون جذب آب در دیواره ی بتنی حدود ۲ درصد و در نتیجه چسبندگی آن ها با ملاتهای گچی کم است. به این جهت برابر با استاندارد مشخص شده از مصالح ساختمانی با قدرت جذب آب زیر ۳ درصد نمی توان در نما بهره برد چون برای چسباندن مواد در نما دو راه وجود دارد یا در مصالح پشت کار قدرت جذب آب را بالا می برند و یا از نگهدارنده هایی مثل پیچ و… استفاده می کنند در صورتی که به کار گیری گچ گیپتون در گچکاری برای پوشاندن سطوح بتنی این مشکل حل شده است. گچ گیپتون در گچکاری خاصیت چسبندگی را بالا برده و چون دارای خلل و فرج است می توان ان را جهت تنظیم رطوبت به کار برد. بعد از پوشاندن ، رویه ی آن را می توان با هر نوع گچ دلخواه دیگری مثلا گچ پاششی اجرا نمود.

 ترکیبات و ساخت گچ گیپتون در گچکاری

برای تهیه گچ گیپتون در گچکاری بعد از دانه بندی این گچ در معدن اول خاک گچ را به وسیله کوره لوبرن و سنگ گچ را با کوره هایبرن به شکل جداگانه و با حرارت غیرمستقیم می پزند و سرانجام محصول تولید شده توسط هر دو کوره را آسیاب کرده و بعد از مخلوط کردن با هم نوعی افزودنی را با محصول ترکیب می کنند تا مناسب گچ کاری بر روی دیوار بتنی گردد. برای ساخت گچ گیپتون در گچکاری ، گچ میکرونیزه را با نوعی افزودنی چسبنده مثل سریشم ترکیب می کنند. این گچ دیرگیر و مقاوم است و از آن برای چسباندن قطعات گچی هم استفاده می کنند. درآموزش گچکاری با گچ گیپتون باید اضافه کرد که برای ساخت ملات گچ گیپتون فقط باید ۱۵ دقیقه پیش از کاربرد به پودر گچ آن آب اضافه کرد.

گچ بتوگیبس در گچکاری روی سطوح بتونی، سیمان و فوم

موارد و نحوه استفاده و مصرف از گچ مخصوص فوم و بتن گیپتون:
گچ گیپتون را می توان به شکل یک یا دو لایه بر سطوح مختلفی چون آجر ، بلوک و سطوح سیمانی و بتنی متخلخل ،، سطوح بتنی متخلخل ، بلوک های بتن سبک و پوشش سیمانی به کار برد. از گچ گیپتون در گچکاری می توان برای دستیابی به سطح صاف پیش از اجرای رنگ یا کاغذ دیواری بهره برد.

نوع استفاده و آماده سازی گچ گیپتون در گچکاری (نسبت ترکیب آب با گچ)

استامبولی را با قدری آب پر می کنیم سپس گچ را به دقت در آن می ریزیم و بعد از اندکی صبر گچ را توسط میکسر در سرعتی کم مخلوط می کنیم تا ملات مناسبی را به دست آوریم.

عموما نسبت ترکیب آب و گچ گیپتون در گچکاری به شکل زیر است

۶۰% گچ + ۴۰% آب

وزن مخصوص گچ گیپتون در گچکاری

چون در تولید گچ گیپتون از گچ با مش بالا تری استفاده می کنند این گچ گیپتون در گچکاری دارای وزن مخصوص به نسبت پایینی از سایر گچ ها است.

کاربرد گچ گیپتون در گچکاری

در شغل گچکاری عموما از گچ گیپتون در گچکاری برای کار با ضخامت ۱ سانتی متر مربع کار می کند و مدت زمان پرداخت یا کار کردن با آن در حدود ۶۰ دقیقه است.
تاریخ مصرف گچ گیپتون در گچکاری ساختمانی را ۶ ماه بعد از تاریخ تولید و ۷ روز بعد از باز کردن درب پاکت گچ در نظرر می گیرند.
شرایط نگه داری گچ گیپتون و انواع گچ های ساختمانی : کیسه را باید در محلی خشک بر روی پالت ، به دور از رطوبتت و آب نگه داری کرد.

خاصیت اصلی گچ گیپتون در گچکاری مستقیم بر روی بتن است

نوع بسته بندی خرده : پاکت – لمینت ۲۵ کیلوگرمی

آنالیز گچ ساختمانی گیپتون در گچکاری

گیرایش اولیه حدود ۱۵ دقیقه

تنش فشاری ۶٫۵ N/mm2

زبره روی الک ۲۰۰ ۱۰%

زبره روی الک ۱۰۰ ۱%

پخش ۱۸ cmآب کریستال ۵٫۵%

تنش خمشی ۳ N/mm2

گیرایش ثانویه حدود ۶۰ دقیقه

گیرایش اولیه حدود ۱۵ دقیقه

قیمت گچ گیپتون در گچکاری به جهت کاربرد افزودنی های مجاز در تولید آن دارای قیمت بالایی نسبت به گچ ساختمانی عادی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *